


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.2604 g |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 150 W |
| Power Dissipation | 150 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.53 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 90 A |
| Rds On Max | 7.9 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Element Configuration | Single |
| Gate Charge | 34 nC |
| Drain to Source Resistance | 17.4 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 80 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 55
Distributors
pcbx
Unit Price$1.60090
Ext.Price$1.60090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.60090 | $1.60090 |
| 10 | $1.35552 | $13.55520 |
| 25 | $1.24724 | $31.18100 |
| 50 | $1.14760 | $57.38000 |
| 100 | $1.05594 | $105.59400 |
| 300 | $1.01933 | $305.79900 |
| 500 | $0.98397 | $491.98500 |
| 1000 | $0.95341 | $953.41000 |
